<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta normokaloryczna przy zgadze dla kobiet

02
Dieta przy zgadze 2
2. dieta normokaloryczna przy zgadze dla kobiet;
Grillowane warzywa zapiekane z ryżem i serem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
359
białka (g)
359
tłuszcze (g)
17
węglowodany (g)
40

Kolacja:

 grillowane warzywa zapiekane z ryżem i serem 

 

Składniki: 

  • ½ małej cukinii

  • ½ małego bakłażana

  • 1 mały pomidor

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • 50g sera feta

  • 40g ryżu

  • przyprawy: sól, bazylia suszona

 

Sposób przyrządzenia: 

Ryż ugotować. Fetę pokroić w małą kostkę.  Cukinię i bakłażana pokroić na skośne plastry (ok 1 cm). Każdy plaster oprószyć solą i odstawić na ok 15 minut. Po tym czasie dokładnie wypłukać i wysuszyć. Tak przygotowane plastry grillować z obydwóch stron na patelni grillowej. Pomidora sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę i wymieszać z ugotowanym ryżem. Dodać oliwę i ponownie wymieszać. W naczyniu żaroodpornym na dnie poukładać na przemian jedną warstwę grillowanej cukinii i bakłażana- każdą warstwę oprószyć bazylią, na nią wyłożyć ryż z pomidorami. Wszystko przykryć drugą warstwą grillowanych cukinii i bakłażana. Polać oliwą. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 o C przez ok 15-20 minut. Ok 10 minut przed końcem posypać serem i włożyć do piekarnika.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Co warto wiedzieć na temat niestrawności?

Choroby układu pokarmowego należą do częstych schorzeń człowieka. Według danych statystycznych nawet 30  procent populacji w krajach rozwiniętych może zmagać się z dyspepsją. To częsty problem, który nieraz w znaczący sposób obniża komfort codziennego życia. Co warto wiedzieć na temat niestrawności?

czytaj więcej
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Przykładowa dieta na zgagę

Poznaj przykładową dietę na zgagę. 

czytaj więcej
Co to jest zgaga i jak powstaje?

Niemal każdy zna nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Zgaga jest właśnie odczuciem, czyli objawem, a nie chorobą samą w sobie. Może jednak sygnalizować występowanie choroby refluksowej przełyku. Czy wiemy, w jaki sposób powstaje i co do niej doprowadza?

czytaj więcej