<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta normokaloryczna przy zgadze dla mężczyzn

01
Dieta przy zgadze 1
1. dieta normokaloryczna przy zgadze dla mężczyzn
Sałatka jarzynowa z chudą wędliną
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
382
białka (g)
19
tłuszcze (g)
14
węglowodany (g)
45

Kolacja:

sałatka jarzynowa z chudą wędliną 

 

Składniki:

  • 1 marchewka z rosołu

  • 1 pietruszka z rosołu

  • ½ selera z rosołu

  • 1 łyżka groszku zielonego

  • 1 ogórek kiszony

  • ¼ sparzonej małej cebuli

  • 1 średni ziemniak ugotowany w mundurku

  • 1 łyżeczka majonezu

  • 4 plasterki polędwicy sopockiej 

 

Sposób przyrządzenia:
Warzywa korzeniowe, ogórka i ziemniaka pokroić w kostkę. Cebulę drobno posiekać. Warzywa przełożyć do miseczki, dodać groszek, pokrojoną w kostkę wędlinę, majonez i wymieszać. Podawać z 2 kromkami jasnego pieczywa.

 

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Jak rozpoznać zgagę?

O zgadze mówimy wtedy, gdy powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka zamiast trafić do jelit cofa się do przełyku. Zjawisko to nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym i jest wyrazem niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

czytaj więcej
Co to jest zgaga i jak powstaje?

Niemal każdy zna nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Zgaga jest właśnie odczuciem, czyli objawem, a nie chorobą samą w sobie. Może jednak sygnalizować występowanie choroby refluksowej przełyku. Czy wiemy, w jaki sposób powstaje i co do niej doprowadza?

czytaj więcej
Które potrawy najczęściej wywołują zgagę?

Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.

czytaj więcej
Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi

Zgaga to często spotykana  dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia tego typu objawy odczuwa co dziesiąty człowiek. Dotyczą one równie często mężczyzn jak i kobiet, najczęściej w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia. 

czytaj więcej