<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta ubogoenergetyczna 1000 kcal przy zgadze
Grillowana pierś z kurczaka
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
343
białka (g)
29
tłuszcze (g)
12
węglowodany (g)
30

Obiad: 

grillowana pierś z kurczaka z ziemniakiem i surówką z marchewki 

 

Składniki: (2 dni) 

  • 2 małe pojedyncze piersi z kurczaka (ok 120g każda)

  • 1 łyżka oleju rzepakowego

  • 1 łyżka soku z cytryny

  • ½ łyżeczki miodu

  •  sól, tymianek

  • 2 średnie ziemniaki (140g)- ta ilość ziemniaków jest na 1 dzień

 

Na surówkę: (2 porcje) 

  • 2 średnie marchewki

  • 1 małe jabłko

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sok z cytryny 

 

Sposób przyrządzenia: 

marchew umyć, obrać ze skórki, jabłko również. Utrzeć na tarce o dużych otworach, jabłko na tarce o małych otworach skropić cytryną, dodać odrobinę cukru, oliwę i wymieszać.

 

Sposób przyrządzenia: 

z oleju, soku z cytryny, miodu, tymianku, soli zrobić marynatę, którą natrzeć piersi z kurczaka. Zamarynowane piersi z kurczaka pozostawić minimum na pół godziny. Po tym czasie jedną pierś z kurczaka grillować z obydwóch stron, a drugą zostawić w lodówce na następny dzień. Kurczaka podawać z ½ porcji surówki z marchewki i ziemniakami.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Rola kwasu solnego w żołądku

Na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o kwasie solnym. Aż trudno uwierzyć, że tak niebezpieczna, żrąca substancja jest wydzielana w naszym organizmie jako główny składnik soku żołądkowego. A jednak, w warunkach prawidłowych kwas solny nie czyni nam żadnej szkody, a wręcz jest naszym sprzymierzeńcem.

czytaj więcej
Co robić, by skutecznie pozbyć się choroby?

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami.

czytaj więcej
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Leczenie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę?

Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się piekącym bólem w klatce piersiowej. Pojawia się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Dolegliwościom towarzyszy odbijanie oraz odczuwanie w ustach kwaśno-gorzkiego smaku soku żołądkowego. Dyskomfort w żołądku i przełyku występuje zazwyczaj po przejedzeniu, skonsumowaniu zbyt tłustych, często zbyt ostro przyprawionych potraw lub posiłków nadmiernie bogatych w węglowodany. 

czytaj więcej