Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Grillowana pierś z kurczaka
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
343
białka (g)
29
tłuszcze (g)
12
węglowodany (g)
30

Obiad: 

grillowana pierś z kurczaka z ziemniakiem i surówką z marchewki 

 

Składniki: (2 dni) 

  • 2 małe pojedyncze piersi z kurczaka (ok 120g każda)

  • 1 łyżka oleju rzepakowego

  • 1 łyżka soku z cytryny

  • ½ łyżeczki miodu

  •  sól, tymianek

  • 2 średnie ziemniaki (140g)- ta ilość ziemniaków jest na 1 dzień

 

Na surówkę: (2 porcje) 

  • 2 średnie marchewki

  • 1 małe jabłko

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sok z cytryny 

 

Sposób przyrządzenia: 

marchew umyć, obrać ze skórki, jabłko również. Utrzeć na tarce o dużych otworach, jabłko na tarce o małych otworach skropić cytryną, dodać odrobinę cukru, oliwę i wymieszać.

 

Sposób przyrządzenia: 

z oleju, soku z cytryny, miodu, tymianku, soli zrobić marynatę, którą natrzeć piersi z kurczaka. Zamarynowane piersi z kurczaka pozostawić minimum na pół godziny. Po tym czasie jedną pierś z kurczaka grillować z obydwóch stron, a drugą zostawić w lodówce na następny dzień. Kurczaka podawać z ½ porcji surówki z marchewki i ziemniakami.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Rola kwasu solnego w żołądku

Na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o kwasie solnym. Aż trudno uwierzyć, że tak niebezpieczna, żrąca substancja jest wydzielana w naszym organizmie jako główny składnik soku żołądkowego. A jednak, w warunkach prawidłowych kwas solny nie czyni nam żadnej szkody, a wręcz jest naszym sprzymierzeńcem.

czytaj więcej
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi

Zgaga to często spotykana  dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia tego typu objawy odczuwa co dziesiąty człowiek. Dotyczą one równie często mężczyzn jak i kobiet, najczęściej w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia. 

czytaj więcej
Które potrawy najczęściej wywołują zgagę?

Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.

czytaj więcej