Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Grillowana pierś z kurczaka
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
343
białka (g)
29
tłuszcze (g)
12
węglowodany (g)
30

Obiad: 

grillowana pierś z kurczaka z ziemniakiem i surówką z marchewki 

 

Składniki: (2 dni) 

  • 2 małe pojedyncze piersi z kurczaka (ok 120g każda)

  • 1 łyżka oleju rzepakowego

  • 1 łyżka soku z cytryny

  • ½ łyżeczki miodu

  •  sól, tymianek

  • 2 średnie ziemniaki (140g)- ta ilość ziemniaków jest na 1 dzień

 

Na surówkę: (2 porcje) 

  • 2 średnie marchewki

  • 1 małe jabłko

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sok z cytryny 

 

Sposób przyrządzenia: 

marchew umyć, obrać ze skórki, jabłko również. Utrzeć na tarce o dużych otworach, jabłko na tarce o małych otworach skropić cytryną, dodać odrobinę cukru, oliwę i wymieszać.

 

Sposób przyrządzenia: 

z oleju, soku z cytryny, miodu, tymianku, soli zrobić marynatę, którą natrzeć piersi z kurczaka. Zamarynowane piersi z kurczaka pozostawić minimum na pół godziny. Po tym czasie jedną pierś z kurczaka grillować z obydwóch stron, a drugą zostawić w lodówce na następny dzień. Kurczaka podawać z ½ porcji surówki z marchewki i ziemniakami.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi

Zgaga to często spotykana  dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia tego typu objawy odczuwa co dziesiąty człowiek. Dotyczą one równie często mężczyzn jak i kobiet, najczęściej w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia. 

czytaj więcej
Przykładowa dieta na zgagę

Poznaj przykładową dietę na zgagę. 

czytaj więcej
Leczenie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę?

Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się piekącym bólem w klatce piersiowej. Pojawia się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Dolegliwościom towarzyszy odbijanie oraz odczuwanie w ustach kwaśno-gorzkiego smaku soku żołądkowego. Dyskomfort w żołądku i przełyku występuje zazwyczaj po przejedzeniu, skonsumowaniu zbyt tłustych, często zbyt ostro przyprawionych potraw lub posiłków nadmiernie bogatych w węglowodany. 

czytaj więcej
Co to jest zgaga i jak powstaje?

Niemal każdy zna nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Zgaga jest właśnie odczuciem, czyli objawem, a nie chorobą samą w sobie. Może jednak sygnalizować występowanie choroby refluksowej przełyku. Czy wiemy, w jaki sposób powstaje i co do niej doprowadza?

czytaj więcej