Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Sałatka z tuńczykiem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
204
białka (g)
21
tłuszcze (g)
11
węglowodany (g)
4

Kolacja: 

sałatka z tuńczykiem 

 

Składniki: 

  • ½ puszki tuńczyka w sosie własnym

  • 2 liście salaty lodowej

  • 1 mały pomidor

  • 1 mały ogórek kiszony

  • 1 łyżka groszku zielonego 

Na sos: 

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sok z cytryny

  • sól, zioła prowansalskie 

 

Sposób przyrządzania: 

sałatę podrzeć lub posiekać na mniejsze kawałki. Pomidora sparzyć obrać ze skórki, pozbawić gniazd z pestkami i pokroić w kostkę. Ogórka kiszonego pokroić w kostkę. Wszystkie warzywa wymieszać z sosem wyłożyć na talerz. Na wszystko widelcem wyłożyć tuńczyka.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Jak rozpoznać zgagę?

O zgadze mówimy wtedy, gdy powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka zamiast trafić do jelit cofa się do przełyku. Zjawisko to nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym i jest wyrazem niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

czytaj więcej
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Przykładowa dieta na zgagę

Poznaj przykładową dietę na zgagę. 

czytaj więcej
Co robić, by skutecznie pozbyć się choroby?

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami.

czytaj więcej