<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta ubogoenergetyczna 1000 kcal przy zgadze
Sałatka z tuńczykiem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
204
białka (g)
21
tłuszcze (g)
11
węglowodany (g)
4

Kolacja: 

sałatka z tuńczykiem 

 

Składniki: 

  • ½ puszki tuńczyka w sosie własnym

  • 2 liście salaty lodowej

  • 1 mały pomidor

  • 1 mały ogórek kiszony

  • 1 łyżka groszku zielonego 

Na sos: 

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sok z cytryny

  • sól, zioła prowansalskie 

 

Sposób przyrządzania: 

sałatę podrzeć lub posiekać na mniejsze kawałki. Pomidora sparzyć obrać ze skórki, pozbawić gniazd z pestkami i pokroić w kostkę. Ogórka kiszonego pokroić w kostkę. Wszystkie warzywa wymieszać z sosem wyłożyć na talerz. Na wszystko widelcem wyłożyć tuńczyka.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Jak rozpoznać zgagę?

O zgadze mówimy wtedy, gdy powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka zamiast trafić do jelit cofa się do przełyku. Zjawisko to nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym i jest wyrazem niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

czytaj więcej
Rola kwasu solnego w żołądku

Na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o kwasie solnym. Aż trudno uwierzyć, że tak niebezpieczna, żrąca substancja jest wydzielana w naszym organizmie jako główny składnik soku żołądkowego. A jednak, w warunkach prawidłowych kwas solny nie czyni nam żadnej szkody, a wręcz jest naszym sprzymierzeńcem.

czytaj więcej
Co robić, by skutecznie pozbyć się choroby?

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami.

czytaj więcej
Substancje zobojętniające soki żołądkowe

      Już w starożytności zauważono korzystny wpływ niektórych ziół i składników żywności oraz niektórych związków chemicznych na zmniejszenie dolegliwości z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Wiązało się to przede wszystkim z neutralizacją kwasu solnego, jak również unieczynnieniu innych składników soku żołądkowego np. pepsyny (enzymu trawiącego białka, aktywnego wyłącznie w kwaśnym środowisku).

czytaj więcej