Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Zapiekanka z kurczaka z makaronem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
343
białka (g)
20
tłuszcze (g)
20
węglowodany (g)
35

Obiad: 

zapiekanka z makaronem 

 

Składniki: (2 porcje) 

  • 70g makaronu (rurki lub muszelki)

  • 1 duża cebula

  • 2 średnie pomidory sparzone i obrane ze skórki

  • 100g piersi z kurczaka

  • 1 duża marchewka

  • 2 łyżki oleju rzepakowego

  • ¼ kulki mozzarelli

  • przyprawy: sól, słodka czerwona papryka 

 

Sposób przyrządzenia: 

cebulę pokroić w kostkę i sparzyć wrzątkiem, pierś z kurczaka pokroić w paseczki zamarynować w 1 łyżce oleju rzepakowego, słodkiej czerwonej papryce i soli, odstawić na ok 0,5 godziny. Makaron ugotować na półtwardo umieścić w wysmarowanym drugą łyżką oleju naczyniu żaroodpornym, na nim umieścić zamarynowanego kurczaka marchewkę, sparzone i obrane se skorki pomidory pokrojone w kostkę i zapiekać w 180 st. przez ok 20-30minut. Na ok 10 minut przed końcem pieczenia, ułożyć pokrojoną w plasterki mozzarellę i piec do lekkiego zrumienienia.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

czytaj więcej
Które potrawy najczęściej wywołują zgagę?

Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.

czytaj więcej
Co to jest zgaga i jak powstaje?

Niemal każdy zna nieprzyjemne uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Zgaga jest właśnie odczuciem, czyli objawem, a nie chorobą samą w sobie. Może jednak sygnalizować występowanie choroby refluksowej przełyku. Czy wiemy, w jaki sposób powstaje i co do niej doprowadza?

czytaj więcej