<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta ubogoenergetyczna 1000 kcal przy zgadze
Zapiekanka z kurczaka z makaronem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
343
białka (g)
20
tłuszcze (g)
20
węglowodany (g)
35

Obiad: 

zapiekanka z makaronem 

 

Składniki: (2 porcje) 

  • 70g makaronu (rurki lub muszelki)

  • 1 duża cebula

  • 2 średnie pomidory sparzone i obrane ze skórki

  • 100g piersi z kurczaka

  • 1 duża marchewka

  • 2 łyżki oleju rzepakowego

  • ¼ kulki mozzarelli

  • przyprawy: sól, słodka czerwona papryka 

 

Sposób przyrządzenia: 

cebulę pokroić w kostkę i sparzyć wrzątkiem, pierś z kurczaka pokroić w paseczki zamarynować w 1 łyżce oleju rzepakowego, słodkiej czerwonej papryce i soli, odstawić na ok 0,5 godziny. Makaron ugotować na półtwardo umieścić w wysmarowanym drugą łyżką oleju naczyniu żaroodpornym, na nim umieścić zamarynowanego kurczaka marchewkę, sparzone i obrane se skorki pomidory pokrojone w kostkę i zapiekać w 180 st. przez ok 20-30minut. Na ok 10 minut przed końcem pieczenia, ułożyć pokrojoną w plasterki mozzarellę i piec do lekkiego zrumienienia.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Co robić, by skutecznie pozbyć się choroby?

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami.

czytaj więcej
Rola kwasu solnego w żołądku

Na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o kwasie solnym. Aż trudno uwierzyć, że tak niebezpieczna, żrąca substancja jest wydzielana w naszym organizmie jako główny składnik soku żołądkowego. A jednak, w warunkach prawidłowych kwas solny nie czyni nam żadnej szkody, a wręcz jest naszym sprzymierzeńcem.

czytaj więcej
Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

czytaj więcej