<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta ubogoenergetyczna 1000 kcal przy zgadze
Pierś z kurczaka
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
355
białka (g)
30
tłuszcze (g)
14
węglowodany (g)
28

Obiad: 

pierś z kurczaka nadziewana mozzarellą  z grillowaną cukinią z kaszą jęczmienną drobną 

 

Składniki: 

  • 100g piersi z kurczaka

  • 1 plasterek mozzarelli (10g)

  • 1 suszony pomidor

  • 1 łyżeczka soku z cytryny

  • 1 łyżka oleju rzepakowego

  • sól, słodka czerwona papryka, bazylia suszona

  • 150g cukinii 

 

Sposób przyrządzenia: 

z cytryny, oleju, przypraw zrobić marynatę. Pierś z kurczaka rozbić delikatnie tłuczkiem (najlepiej przez folię spożywczą żeby nie uszkodzić struktury mięsa), natrzeć marynatą i odstawić na ok 0,5 godziny.  Cukinię pokroić w plastry, oprószyć solą i odstawić na ok 15 minut i następnie opłukać obficie wodą. Na zamarynowanej piersi rozłożyć plaster mozzarelli i suszonego pomidora. Zwiną w rulon i związać kordonkiem. Grillować ze wszystkich stron, następnie włożyć do piekarnika nagrzanego do
180 stopni C i piec ok 10 minut. Podawać z grillowaną cukinią i kaszą jęczmienną (30g)

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Przykładowa dieta na zgagę

Poznaj przykładową dietę na zgagę. 

czytaj więcej
Jak rozpoznać zgagę?

O zgadze mówimy wtedy, gdy powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka zamiast trafić do jelit cofa się do przełyku. Zjawisko to nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym i jest wyrazem niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

czytaj więcej
Rola kwasu solnego w żołądku

Na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o kwasie solnym. Aż trudno uwierzyć, że tak niebezpieczna, żrąca substancja jest wydzielana w naszym organizmie jako główny składnik soku żołądkowego. A jednak, w warunkach prawidłowych kwas solny nie czyni nam żadnej szkody, a wręcz jest naszym sprzymierzeńcem.

czytaj więcej
Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

czytaj więcej