<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

01
Dieta 1000 kcal przy zgadze
Dieta ubogoenergetyczna 1000 kcal przy zgadze
Sałatka z białym serem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
210
białka (g)
12
tłuszcze (g)
13
węglowodany (g)
9

Kolacja: 

sałatka z białym serem 

 

Składniki: 

  • 50g twarogu chudego

  •  4 liście salaty lodowej

  •  6 pomidorków koktajlowych (pomidorki dobrze sparzyć i obrać ze skórki)

  • 1 ogórek kiszony

  • ½ małej papryki (upieczonej i pozbawionej skórki)

  • 2 łyżki kiełków

  • 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki, zioła prowansalskie, sól 

 

Na sos: 

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • 1 łyżeczka soku z cytryny 

 

Sposób przyrządzenia: 

słodką czerwoną paprykę i zioła rozsypać na desce i obtoczyć w nich twaróg. Tak przygotowany twaróg pokroić w kostkę. Pomidorki przekroić na pół, ogórka i paprykę pokroić w kostkę,  sałatę posiekać. Warzywa wymieszać z sosem, przełożyć do miseczki. Poukładać na nich kostki sera. składniki zmiksować.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

czytaj więcej
Jak rozpoznać zgagę?

O zgadze mówimy wtedy, gdy powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka zamiast trafić do jelit cofa się do przełyku. Zjawisko to nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym i jest wyrazem niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

czytaj więcej
Które potrawy najczęściej wywołują zgagę?

Wiele osób trafiających z powodu zgagi do lekarza dostaje zalecenia dietetyczne. Przeglądając „czarną listę” produktów spożywczych, można dojść do wniosku, że wszystko, co dobre jest zakazane. Nie jest jednak tak źle.

czytaj więcej