<Dieta

Uprzejmie informujemy o wycofaniu z obrotu z dniem 28 października 2019 serii produktów zawierających substancję czynną ranitidinum, dla których podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA.

Osoby przyjmujące dotychczas leki zawierające ranitidinum pragniemy poinformować o dwóch innych rozwiązaniach: lek Polprazol® MAX (omeprazolum) oraz wyrób medyczny Ranigast S.O.S. Czytaj więcej

x
DIETA DLA ZGAGOWCÓW

Dieta Ubogoenergetyczna przy zgadze

03
Dieta 1400 kcal przy zgadze
Dieta ubogoenergetyczna 1400 kcal przy zgadze
Sałatka z  awokado i jajkiem
Wartość odżywcza
i energetyczna
kcal
271
białka (g)
12
tłuszcze (g)
18
węglowodany (g)
15

Kolacja: 

sałatka z  awokado i jajkiem 

 

Składniki: 

  • 1 jajko

  •  ¼ awokado

  • garść sałata lodowej

  •  1 łyżka kiełków

  • 1 mały ogórek kiszony

  •  kilka różyczek ugotowanego na półtwardo kalafiora 

 

Na sos: 

  • 1 łyżka oliwy z oliwek

  • sok z cytryny

  • pieprz, sól

 

Sposób przyrządzenia: 

jajko ugotować na twardo.  Awokado i ogórka kiszonego pokroić w plasterki. Sałatę i warzywa wymieszać z sosem. Wyłożyć na talerz. Na nich poukładać pokrojone w ćwiartki jajko i awokado.  Podawać z 1kromeczką jasnego  pieczywa.

ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Rola kwasu solnego w żołądku

Na lekcjach chemii w szkole uczyliśmy się o kwasie solnym. Aż trudno uwierzyć, że tak niebezpieczna, żrąca substancja jest wydzielana w naszym organizmie jako główny składnik soku żołądkowego. A jednak, w warunkach prawidłowych kwas solny nie czyni nam żadnej szkody, a wręcz jest naszym sprzymierzeńcem.

czytaj więcej
Jak rozpoznać zgagę?

O zgadze mówimy wtedy, gdy powracająca treść pokarmowa wymieszana z kwasem solnym z żołądka zamiast trafić do jelit cofa się do przełyku. Zjawisko to nazywane jest refluksem żołądkowo-przełykowym i jest wyrazem niesprawności zwieracza dolnego przełyku.

czytaj więcej
Przykładowa dieta na zgagę

Poznaj przykładową dietę na zgagę. 

czytaj więcej
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej