ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

Zgaga może stanowić mało znaczącą przypadłość. Zdarza się jednak, że uporczywe nawracanie objawów staje się przyczyną utraty przyjemności związanej z jedzeniem lub wykonywaniem ulubionych czynności (uprawianie sportu, prace ogrodowe). Zgaga nasilająca się w pozycji leżącej może być przyczyną problemów z zasypianiem i nieefektywnego wypoczynku. Przewlekły dyskomfort związany z doświadczanymi dolegliwościami może prowadzić do obniżenia nastroju.

 

Wizytę u lekarza powinno się odbyć, gdy:

 • zgaga powraca często, wpływając znacząco na nasze codzienne życie,

 • objawy nie ustępują pomimo stosowania środków dostępnych bez recepty przez 14 dni (lub ich działanie jest niewystarczające),

 • środki dostępne bez recepty pomagają, ale zachodzi potrzeba ich częstego lub długotrwałego stosowania (ponad 4 tygodnie) – choć leki mogą być skuteczne, lekarz powinien ocenić, czy nie zachodzi potrzeba ich zmiany na inne lub przeprowadzenia diagnostyki,

 • występowaniu zgagi towarzyszy ból gardła, poranna chrypka, kaszel lub nawracające zapalenie oskrzeli i/lub płuc,

 • zaobserwujemy u siebie objawy, takie jak: ból brzucha, odbijanie, poczucie pełności w żołądku, nudności, wymioty,

 • doświadczaliśmy już wcześniej zgagi, ale charakter dolegliwości się zmienił,

 • doświadczamy zgagi, choć nie mieliśmy wcześniej do niej skłonności (dotyczy to zwłaszcza osób w średnim i starszym wieku).

diagnostyka lekarska

Ponadto wymienia się objawy alarmowe, których współwystępowanie jest wskazaniem do pilnej diagnostyki endoskopowej (gastroskopia):

 • bolesne przełykanie,

 • utrudnione połykanie,

 • niezamierzony spadek masy ciała,

 • krwawienie z przewodu pokarmowego (krwiste lub fusowate wymioty, ciemno zabarwione stolce, dodatni wynik testu na krew utajoną w kale).

 

W pierwszej kolejności wskazane jest udanie się do lekarza rodzinnego. Po zebraniu wywiadu lekarskiego i badaniu podejmuje on decyzję o dalszym postępowaniu. Może skierować pacjenta na badania diagnostyczne lub do specjalisty. Często jednak do postawienia diagnozy wystarczy stwierdzenie typowych objawów. W takim przypadku lekarz może włączyć leczenie choroby refluksowej „na próbę", zwłaszcza u pacjentów poniżej 45 roku życia. Dalsze postępowanie uzależnione jest od powodzenia zastosowanego leczenia.

Autor tekstu: Lek. Magdalena Bochniak

Konsultacja medyczna: Lek. med. spec. gastroenterologii Lesław Syczewski

 

Miliony Polaków polecają*
Nr 1 na zgagę**
Dowiedz się więcej
ARTYKUŁY

O zgadze i niestrawności

Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi

Zgaga to często spotykana  dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia tego typu objawy odczuwa co dziesiąty człowiek. Dotyczą one równie często mężczyzn jak i kobiet, najczęściej w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia. 

czytaj więcej
Leczenie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę?

Zgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się piekącym bólem w klatce piersiowej. Pojawia się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Dolegliwościom towarzyszy odbijanie oraz odczuwanie w ustach kwaśno-gorzkiego smaku soku żołądkowego. Dyskomfort w żołądku i przełyku występuje zazwyczaj po przejedzeniu, skonsumowaniu zbyt tłustych, często zbyt ostro przyprawionych potraw lub posiłków nadmiernie bogatych w węglowodany. 

czytaj więcej
Leczenie niestrawności

Niestrawność, jedna z najczęstszych dolegliwości układu pokarmowego. Niestrawność (dyspepsja) jest bardzo częstą dolegliwością. Chociaż nie ma jednoznacznych danych statystycznych,  uznaje się, że jej objawy - w zależności od populacji - mogą okresowo występować nawet u co trzeciego/czwartego człowieka na świecie.

czytaj więcej
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi

Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.

 

czytaj więcej
*Ranigast max kiedykolwiek stosowało 3,2 miliony Polaków w wieku 15+. Dane w oparciu o badania OTC Track , realizowane przez Kantar TNS, 12/2017.
**Pharmascope Poland 2018/02; CHC Class 03G - ACID CONTROL AND HEARTBURN PRODUCTS; Sales Units YTD/02/2018 © 2018 IQVIA and its affiliates. All rights reserved.