O zgadze
i niestrawności

Strona główna >

O zgadze i niestrawności >

Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi


Jak zapobiegać zgadze? Przyczyny zgagi

Zgaga to często spotykana dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia tego typu objawy odczuwa co dziesiąty człowiek. Dotyczą one równie często mężczyzn jak i kobiet, najczęściej w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia.

Zgaga to często spotykana dolegliwość. Szacuje się, że każdego dnia tego typu objawy odczuwa co dziesiąty człowiek. Dotyczą one równie często mężczyzn jak i kobiet, najczęściej w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia.

Jest ona objawem refluksu żołądkowo-przełykowego czyli cofania się treści żołądkowej do przełyku. Kwas solny może drażnić lub nawet uszkodzić nabłonek przełyku, który nie jest przystosowany do tak częstego i długiego kontaktu z kwaśną treścią pokarmową żołądka.

Zgagę i refluks żołądkowo-przełykowy mogą wywoływać określone pokarmy i napoje, jak również przyjmowanie zbyt obfitych posiłków, zbyt późne ich spożywanie a także gwałtowne schylanie się tuż po jedzeniu.

Specjaliści radzą bacznie obserwować reakcje swojego organizmu, przede wszystkim żołądka na różnego rodzaju przyjmowane pokarmy, żeby w przyszłości móc zapobiec przykrym żołądkowym dolegliwościom.
Czego warto unikać w diecie?

Dolegliwości najczęściej wywoływane są przez błędy dietetyczne. Wskazana jest rezygnacja z poniżej wymienionych produktów:

  • ostre przyprawy i tłuste pokarmy (zwiększają wydzielanie cholecystokininy, która zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku),
  • kawa, herbata, napoje gazowane zawierające kofeinę (mają działanie podobne działanie do histaminy stymulującej wydzielanie kwasu solnego),
  • alkohol (zwiększa wydzielanie kwasu solnego),
  • czekolada,
  • owoce cytrusowe i soki (powodują zakwaszenie środowiska żołądka).

Niezdrowy tryb życia przyczyną zgagi

Objawy mogą być wywoływane przez palenie papierosów oraz stresujący tryb życia. Niekorzystnie oddziaływuje nadwaga oraz otyłość, której obecność wiąże się ze wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej co przyczynia się do „wypychania” pokarmu z żołądka do przełyku. Zrzucenie kilku kilogramów może przynieść wyraźną ulgę. Najważniejsze, żeby się zbytnio nie „objadać” i nie „zapychać”. Warto również zredukować ilość środków stymulujących wydzielanie śliny (np. landrynki, guma do żucia), czy po konsultacji z lekarzem o ile stan zdrowia na to pozwoli zweryfikować zażywanie leków, które wpływają rozluźniająco na dolny zwieracz przełyku (np. nitraty, teofilina).

Powiązane artykuły:

Co robić, by skutecznie pozbyć się choroby? >>
Które potrawy najczęściej wywołują zgagę? >>
Zalecenia dla osób ze skłonnością do zgagi >>

 

Autor tekstu: Lek. Magdalena Bochniak
Konsultacja medyczna: Lek. med. spec. gastroenterologii Lesław Syczewski

Dowiedz się więcej o zgadze i niestrawności