O zgadze
i niestrawności

Strona główna >

O zgadze i niestrawności >

Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?


Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

Gdyby każda osoba doświadczająca zgagi udawała się z tym problemem do specjalisty, kolejki nie miałyby końca. Kiedy więc powinno się podjąć decyzję o konsultacji lekarskiej?

Zgaga może stanowić mało znaczącą przypadłość. Zdarza się jednak, że uporczywe nawracanie objawów staje się przyczyną utraty przyjemności związanej z jedzeniem lub wykonywaniem ulubionych czynności (uprawianie sportu, prace ogrodowe).Zgaga nasilająca się w pozycji leżącej może być przyczyną problemów z zasypianiem i nieefektywnego wypoczynku. Przewlekły dyskomfort związany z doświadczanymi dolegliwościami może prowadzić do obniżenia nastroju.

Wizytę u lekarza powinno się odbyć, gdy:

  • zgaga powraca często, wpływając znacząco na nasze codzienne życie,
  • objawy nie ustępują pomimo stosowania środków dostępnych bez recepty przez 14 dni (lub ich działanie jest niewystarczające),
  • środki dostępne bez recepty pomagają, ale zachodzi potrzeba ich częstego lub długotrwałego stosowania(ponad 4 tygodnie) – choć leki mogą być skuteczne, lekarz powinien ocenić, czy nie zachodzi potrzeba ich zmiany na inne lub przeprowadzenia diagnostyki,
  • występowaniu zgagi towarzyszy ból gardła, poranna chrypka, kaszel lub nawracające zapalenie oskrzeli i/lub płuc,
  • zaobserwujemy u siebie objawy, takie jak: ból brzucha, odbijanie, poczucie pełności w żołądku, nudności, wymioty,
  • doświadczaliśmy już wcześniej zgagi, ale charakter dolegliwości się zmienił,
  • doświadczamy zgagi, choć nie mieliśmy wcześniej do niej skłonności (dotyczy to zwłaszcza osób w średnim i starszym wieku).

Ponadto wymienia się objawy alarmowe, których współwystępowanie jest wskazaniem do pilnej diagnostyki endoskopowej (gastroskopia):

  • bolesne przełykanie,
  • utrudnione połykanie,
  • niezamierzony spadek masy ciała,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego (krwiste lub fusowate wymioty, ciemno zabarwione stolce, dodatni wynik testu na krew utajoną w kale).

W pierwszej kolejności wskazane jest udanie się do lekarza rodzinnego. Po zebraniu wywiadu lekarskiego i badaniu podejmuje on decyzję o dalszym postępowaniu. Może skierować pacjenta na badania diagnostyczne lub do specjalisty. Często jednak do postawienia diagnozy wystarczy stwierdzenie typowych objawów. W takim przypadku lekarz może włączyć leczenie choroby refluksowej „na próbę", zwłaszcza u pacjentów poniżej 45 roku życia. Dalsze postępowanie uzależnione jest od powodzenia zastosowanego leczenia.

Powiązane artykuły:

Leczenie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę? >>
Domowe sposoby na zgagę - co jest dobre? >>
Jak rozpoznać zgagę? >>

 

Autor tekstu: Lek. Magdalena Bochniak
Konsultacja medyczna: Lek. med. spec. gastroenterologii Lesław Syczewski

Dowiedz się więcej o zgadze i niestrawności