O zgadze i niestrawności

bnaer bnaer

Strona główna >

O zgadze i niestrawności >

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby i dieta


Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby i dieta

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Co na zgagę w ciąży? Ten nieprzyjemny objaw dolegliwości trawiennych można łagodzić domowymi sposobami, dietą, właściwym trybem życia, a także odpowiednimi środkami farmaceutycznymi, na których stosowanie pozwoli ciężarnej lekarz.

Co na zgagę w ciąży?

Zgaga, czyli refluks żołądkowo-jelitowy, to nieprzyjemna dolegliwość objawiająca się przede wszystkim uczuciem pieczenia za mostkiem, które promieniuje aż do szczytu klatki piersiowej i gardła. Niestety ta przypadłość dość często męczy kobiety będące w ciąży. Może się pojawiać już w pierwszym trymestrze, ale nabiera rozpędu gdy macica się powiększa, zatem najbardziej dokucza przyszłym mamom w trzecim trymestrze ciąży.

Co powoduje zgagę w ciąży? Winny sytuacji jest progesteron, hormon, dzięki któremu komórka jajowa po zapłodnieniu lokuje się w macicy i może tam bezpiecznie przebywać. Jednak wpływa on równocześnie na osłabienie dolnego zwieracza przełyku, którego zadaniem jest zapobieganie cofania się treści żołądkowej do przełyku. Mówiąc obrazowo: im większy brzuch, tym większe prawdopodobieństwo, że treść żołądkowa, posiadająca w składzie kwas solny i enzymy trawienne, będzie silniej napierała na żołądek i na dolny zwieracz i cofała się do przełyku, dając nieprzyjemne objawy gastryczne.

Na szczęście znane są sposoby na zgagę w ciąży, które pozwalają złagodzić symptomy tej dolegliwości. Wśród nich znajdują się domowe metody, ale także odpowiednia dieta, regularny ruch oraz ograniczenie stresu. A co jest dobre na zgagę w ciąży, jeśli powyższe sposoby zawiodą? Wówczas z pomocą przybywają środki farmakologiczne, które przyniosą ulgę i złagodzenie objawów zgagi szybko i skutecznie. Jednak o tym, czy kobieta ciężarna może stosować takie preparaty powinien zadecydować lekarz prowadzący ciążę.

 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Problem pieczenia, czy bolesności za mostkiem oraz w nadbrzuszu towarzyszy ciężarnym, uniemożliwiając lub utrudniając im normalne funkcjonowanie nie tylko bezpośrednio po zjedzeniu posiłku, ale także w nocy, dlatego warto dowiedzieć się co pomaga na zgagę w ciąży.

Najlepiej zacząć od działań profilaktycznych, aby w ogóle nie pojawiła się zgaga w ciąży. Domowe sposoby, praktyczne porady na to jak nie mieć problemu ze zgagą w ciąży dotyczą m.in.

  • dbania o odpowiednią dietę (unikania kwaśnych i słodkich potraw i trunków, a spożywania bardziej zasadowych, lekkich i małych posiłków),
  • pielęgnowania zdrowego snu,
  • regularnej aktywności fizycznej (dopasowanej do stanu zdrowia i możliwości konkretnej ciężarnej)
  • unikania stresu.

Co więcej przyszła mama powinna nosić luźne ubrania i bieliznę, które nie będą uciskały jej brzucha. Dobrze jest też pamiętać, aby nie zmieniać pozycji ciała w sposób gwałtowny.

Jeśli jednak mimo wszystko nieprzyjemne pieczenie w przełyku i tak się pojawi, warto zastosować naturalne sposoby na zgagę w ciąży. Poleca się m.in.:

  • wypicie szklanki delikatnie podgrzanego mleka, jogurtu naturalnego lub soku z buraków (mogą być także soki marchwiowe i ogórkowe),
  • przyjmowanie przegotowanego siemienia lnianego,
  • zjedzenie letniego kisielu ze zmielonych nasion lnu,
  • spożycie kilku migdałów.

Inną metodą jest również soda na zgagę w ciąży. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance przegotowanej wody i wypić przygotowany wywar. Ponadto z pomocą ciężarnym przychodzą też zioła, takie jak np. koper włoski, rumianek, melisa, mniszek lekarski i korzeń imbiru, które można pić w formie herbatek lub naparów.

Jak pozbyć się zgagi w ciąży domowymi sposobami kiedy ta przypadłość pojawi się w nocy? Wówczas należy przyjąć pozycję półsiedzącą. Osoby cierpiące na zgagę powinny na noc podkładać pod głowę dodatkową poduszkę.

 

Co jeść na zgagę w ciąży?

Co jeść żeby nie mieć zgagi w ciąży? Z pewnością warto przyjąć tutaj zasadę, że im mniej objętościowo zjemy, tym lepiej, jednak posiłków w ciągu dnia powinno być 5-6. Dieta na zgagę w ciąży powinna zawierać lekkie, nie za ciepłe dania o odczynie zasadowym. Potrawy powinny być gotowane, duszone albo przygotowywane na parze. Ich konsystencja nie powinna wymuszać konieczności intensywnego przeżuwania.

Dobrze jest jeść w spokoju, a nie w biegu, a po zjedzonym posiłku pójść na spacer. Zanim udamy się na spoczynek, dobrze aby spożyte składniki pokarmowe zdążyły się strawić. Dlatego odstęp między kolacją a snem powinien trwać 2-3 godziny.

Wśród produktów, które są szczególnie polecane, by nie dopuścić do kłopotów gastrycznych, znajdują się m.in.:

  • migdały na zgagę w ciąży;
  • imbir na zgagę w ciąży;
  • warzywa, takie jak buraki, marchew, ogórek zielony;
  • nabiał (mleko, kefir, jogurt naturalny);
  • zioła (m.in. rumianek, koper włoski, mniszek lekarski);
  • cynamon.

Jednak lista artykułów spożywczych, których należy unikać przy kłopotach ze zgagą, także nie jest krótka. Należy mianowicie uważać z ilością pitej kawy i czarnej herbaty oraz, w miarę możliwości, zastępować je innymi, łagodniejszymi odmianami ciepłych napojów (np. zieloną herbatą, czy lżejszą kawą zbożową z mlekiem). Posiłki nie powinny być tłuste, ostre, pikantne i kwaśne. Najlepiej całkowicie zrezygnować ze słodkich i słonych przekąsek, takich jak słone paluszki, chipsy, słodycze, itp. Poza tym warto ograniczyć jedzenie pora, cebuli i czosnku ze względu na możliwe nasilenie objawów zgagi.

 

Co pić na zgagę w ciąży?

Wiadomo już co przyszłe mamy powinny jeść, a jakich unikać. Pozostaje pytanie: co pić na zgagę w ciąży? Już wcześniej wspomniano o kilku napojach, które łagodzą tę przykrą gastryczną nieprawidłowość. Jednym z nich jest mleko na zgagę w ciąży (opcjonalnie może być także jogurt naturalny albo kefir na zgagę w ciąży). Zanim je wypijemy, można je trochę podgrzać.

Dobrze przyswajalnym przez układ trawienny napojem, głównie dzięki swej wysokiej zasadowości, jest koktajl lub sok przygotowany na bazie buraka, marchwi lub ogórka zielonego. Ponadto można pić także wodę z miodem i odrobiną octu jabłkowego.

Kolejną propozycją łagodzącą symptomy zgagi są zioła, które przyjmuje się zazwyczaj w postaci pitnej. Ziołowa herbata na zgagę w ciąży bazująca np. na melisie, rumianku, mniszku lekarskim, koprze włoskim, majeranku, lipie, kminku czy prawoślazie może pomóc zanim sięgniemy po wyroby farmaceutyczne.

Oczywiście wśród napojów także funkcjonuje tzw. czarna lista trunków, których należy unikać, chcąc zapobiec pojawieniu się zgagi. Znajduje się tam m.in.:

  • mocna kawa,
  • czarna herbata,
  • alkohol (którego nie wolno spożywać w ciąży nie tylko z uwagi na przykre objawy zgagi),
  • kwaśne soki (z kwaśnych owoców cytrusowych i warzyw, np. z pomidorów),
  • słodzone nektary oraz napoje gazowane.

Powiązane artykuły:

Niestrawność w ciąży - w I, II i III trymestrze. Co stosować? >>
Przykładowa dieta na zgagę >>
Kiedy zgaga jest wskazaniem do wizyty u lekarza? >>

 

Autor: Olga Tomaszewska
Konsultacja merytoryczna: lekarz gastroenterolog Ewa Walecka-Kapica

 

Bibliografia:
1. Ciąża. Porady lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Literat, 2016, ISBN 9788378988069.
2. Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2019, ISBN 9788379934515.

Dowiedz się więcej o zgadze i niestrawności