Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami.
Nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku przeszkadza w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Zgagę można łagodzić zarówno środkami farmakologicznymi jak i domowymi sposobami.
Do najpopularniejszych domowych sposobów profilaktyki zgagi należy:
W momencie pojawienia się dolegliwości można sięgnąć po znane domowe sposoby - szklanka mleka, garść migdałów czy łyżeczka cynamonu mogą łagodzić objawy (należy pamiętać, że picie mleka choć chwilowo łagodzi ból stymuluje produkcję kwasu solnego w żołądku). Jeżeli chcemy osiągnąć szybki i trwalszy efekt w chwili bólu należy przyjąć zalecone przez lekarza gastroenterologa środki farmakologiczne. Warto być przygotowanym i mieć pod ręką preparat blokujący wydzielanie kwasu solnego. Przykładem takich leków są blokery receptora histaminowego H2.
Kiedy nic nie pomaga
Uporczywie powracająca zgaga powinna być dla nas sygnałem, że należy ponownie zasięgnąć porady specjalisty, który skieruje nas na badania endoskopowe w celu dokładnej oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego Nie należy bagatelizować dolegliwości ponieważ mogą być one objawem poważnej choroby.
Powiązane artykuły:
Leczenie farmakologiczne czy domowe sposoby na zgagę? >>
Famotydyna - lek na zgagę i niestrawność. Dostępna bez recepty >>
Mleczko na zgagę - co to jest i dla kogo? >>
Autor tekstu: Lek. Magdalena Bochniak
Konsultacja medyczna: Lek. med. spec. gastroenterologii Lesław Syczewski
Pierwszym i często najważniejszym krokiem w przypadku występowania zgagi powinna być zmiana stylu życia. Jest to jednocześnie najtrudniejsze zadanie, z którym wiele osób nie ma ochoty się mierzyć. Z drugiej strony, walka ze zgagą może nas zmotywować do wprowadzenia zmian, na których skorzysta nie tylko nasz przełyk, ale i cały organizm.
czytaj więcejZgaga to objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Przejawia się piekącym bólem w klatce piersiowej. Pojawia się już nawet kilka minut po zjedzeniu posiłku. Dolegliwościom towarzyszy odbijanie oraz odczuwanie w ustach kwaśno-gorzkiego smaku soku żołądkowego. Dyskomfort w żołądku i przełyku występuje zazwyczaj po przejedzeniu, skonsumowaniu zbyt tłustych, często zbyt ostro przyprawionych potraw lub posiłków nadmiernie bogatych w węglowodany.
czytaj więcej